Choroba 21. storočia

14.12.2019

Väčšina ľudí o tomto ochorení nikdy nepočula.
Lenže iba do chvíle, kým sa u niekoho z blízkych neprejavil tetanický záchvat. 

Dlhodobý stres, citové vypätie, nedodržiavanie stravovacieho, či pitného režimu prispieva k problému ochorenia s názvom tetánia. Tetánia je choroba mladých dvadsiateho prvého storočia. O tetánii sa v ostatnom období hovorí často, dostáva nálepku novodobej pliagy mladých ľudí. Najčastejšie ju totiž diagnostikujú dievčatám a chlapcom od dvadsať do tridsať rokov. Tetanický záchvat je odpoveďou tela na stres a preťaženie organizmu, ktorý nemá čas na regeneráciu. V stresových situáciách sa menia koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine a dochádza k dramatickému úbytku najmä magnézia. Odhaduje sa, že tetanický syndróm postihuje asi 10 % populácie, pričom sa vyskytuje najmä u mladších a u ľudí, ktorí pociťujú zvýšenú mieru stresu.
Jeho typickým príznakom je zvýšené svalové napätie, najmä v oblasti tvárového a šijového svalstva, svalové kŕče v rukách aj nohách či dokonca mimovoľné svalové zášklby v oblasti tváre, trupu alebo končatín. Najzávažnejším prejavom tetánie je tetanický záchvat. Ten prichádza spravidla ako náhly pocit nevoľnosti a úzkosti. Vzápätí sa dostavia pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v rukách a nohách alebo aj v oblasti tváre, najmä pier. Vrcholom záchvatu môžu byť kŕče v končatinách, ktoré môžu mať charakter nepríjemného vykrúcania.

Aké sú príčiny tetánie?

  • stres

  • oslabená psychika

  • nezdravý životný štýl

  • nepravidelná strava

  • nadmerná konzumácia alkoholu

  • nedostatok spánku

  • nedostatok regenerácie

  • veľmi nízky príjem horčíka

  • znížené hodnoty vápnik

Z veľkej časti máte (ne)objavenie tejto poruchy vo svojej moci. Pokúste sa eliminovať stres vo vašom živote, doprajte si voľný čas, priestor na regeneráciu, oddych a dostatočný spánok. V strave dbajte na zdroje horčíka a vápnika (banány, orechy, mlieko, mak), v prípade potreby zaraďte výživové doplnky. Majte vo všetkom pravidelný režim a snažte sa žiť zdravo a vyvážene. Vyhnete sa tak tejto nepríjemnej ,,modernej chorobe".

Ak už aj Vás trápia podobné problémy, cítite stavy úzkosti alebo zažívate depresie, viem Vám pomôcť tieto problémy eliminovať, či dokonca sa ich zbaviť úplne. Nebojte sa mi napísať, informujte sa. Rada Vám poradím a pomôžem Vám zlepšiť kvalitu Vášho života.