Tekuté zlato na oslabenú imunitu

25.02.2020

Zvykne vás trápiť chrípka, alergia,herpes alebo patríte k tým, čo zápasia so srdcovo-cievnymi ochoreniami? Možno bude pre vás riešením  ,,tekuté zlato" kolostrum, ktoré môže pomôcť prinavrátiť vašej imunite pôvodnú kvalitatívnu úroveň.


Kolostrum - mledzivo, je tekutina mliečnej žľazy všetkých cicavcov, ktorá sa vylučuje maximálne 72 hodín po pôrode. Nieje to však to isté ako materské mlieko. Líši sa v mnohom a to zásadne. Kravské kolostrum v porovnaní s ľudským obsahuje 30 až 40-krát viac ochranných protilátok, ktoré umožňujú čerstvo narodenému mláďaťu prekonať prvé dni po pôrode. Práve v tomto období je vystavené veľkému náporu rade mikroorganizmov z vonkajšieho prostredia. Protilátky ho teda chránia pred celou škálou infekcií, vrátane tých najzávažnejších. Pre čerstvo narodené teliatko je kolostrum životne dôležité, pretože bez jeho konzumácie by neprežilo. Kravská placenta totiž neumožňuje prechod materských ochranných protilátok do tela plodu, je absolútne nepriepustná. Vlastné protilátky si vie teliatko produkovať až 2-3 týždne po pôrode, čo je veľmi dlhá doba a preto je nevyhnutné dodať tieto protilátky od matky. Inak by hrozila teliatku smrť.
Práve pre vysokú koncentráciu obranných protilátok a vysoký stupeň zhody s ľudským kolostrom, je kravské kolostrum využívané, ako unikátny potravinový doplnok, vhodný ku zvýšeniu odolnosti organizmu.

V období rastúceho počtu ochorení z porúch imunity, alergií a hroziacich epidémií nových chrípkových vírusov, predstavuje kolostrum okamžitú ochranu a pri dlhodobom užívaní nástroj významne posilňujúci obranyschopnosť organizmu. Kravské kolostrum pre vysoký obsah imunoglobulínov a regulátorov imunity, ako sú lyzozym, laktoferin či interferon, je prospešným doplnkom liečby akútnych i opakujúcich sa vírusových, bakteriálnych či parazitárnych infekcií, infekčných hnačiek, zápalov črevného systému a kĺbov. Pre zanedbateľný obsah laktózy v porovnaní s mliekom, je dobre tolerované i osobami s neznášanlivosťou mliečneho cukru. Jeho užívanie je bežné bez známych vedľajších účinkov a je vhodné i pre deti a tehotné ženy.

Aké účinné látky nájdete v kolostre?

 • imunoglobulíny (Protilátky, ktoré organizmus produkuje ako odpoveď na prítomnosť cudzorodej látky, ktorá prenikla do organizmu.)
 • colistrinin (Polypeptid, ktorý podporujú imunitný systém a regulujú jeho činnosť.)
 • cytokiny ( Tvoria sa z bielych krviniek a brzdia rast nádorových buniek.)
 • laktoferin (Baktérie na svoje rozmnožovanie potrebujú železo, laktoferín im ho odoberá, čiže procesu zabraňuje. Táto zložka je účinná proti herpesom, ktoré vyvolávajú rakovinu krčka maternice, obnovuje črevnú mikroflóru, čím pomáha organizmu lepšie prijímať výživné zložky.)
 • enzýmy (Napr. enzým telomerázu, ktorý obnovuje zakončenia chromozómov, ktoré DNA stratila a zabraňuje ich skracovaniu pri bunkovom delení, čím spomaľuje proces starnutia.)
 • vitamíny (V kolostre je rada vitamínov, vrátane celého spektra vitamínov skupiny B.)
 • minerálne prvky (Napr. železo, jód, mangán, selén, kremík, zinok a mnoho ďalších.)
 • aminokyseliny (26 aminokyselín nevyhnutných na látkovú výmenu a obnovu buniek.)
 • rastové faktory (Rastový hormón je dôležitý aj pri zlomeninách, bolestiach kĺbov, spaľovaní tukov, procesoch hojenia, ale aj na vyrovnávanie hladiny cukru v krvi a reguláciu zlého cholesterolu. Tieto faktory pozitívne pôsobia aj na mozog a eliminujú psychickú únavu.
 • oligosacharidy (Patria medzi tzv. tekutú vlákninu, podporujú rast nepatogénnych mliečnych baktérií v čreve a chráni kolostrum pred účinkom kyseliny chlorovodíkovej, ktorá sa nachádza v žalúdku spolu s tráviacimi enzýmy.)
 • antienzými (Tieto látky podobne ako oligosacharidy, chránia kolostrum pred pôsobením žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov. Kolostrum by bez nich stratilo účinnosť.) 

Kedy je vhodné kolostrum užívať?

 • pri akýchkoľvek akútnych infekciách (kožné, infekcie dýchacích ciest, infekcie močových ciest)
 • ako prevencia u ľudí  opakovanými infekciami (časté ochorenia napríklad u detí)
 • pri nádorových ochoreniach
 • úrazy a stavy po úrazoch
 • autoimunitné a alergické ochorenia (astma, reuma, zápal čriev, lupienka, atopický ekzém a mnoho ďalších)
 • osteoporóza
 • obezita
 • niektoré neurologické a psychiatrické ochorenia
 • pomáha ako príprava pred operačným zákrokom
 • prevencia a ochrana pred množstvom civilizačných chorôb

Na kvalitu kolostra má vplyv mnoho faktorov. Firma LR na všetky tieto faktory dôsledne dbá a veľmi prísne ich kontroluje, čoho je dôkazom aj najvyššia pečať kvality SGS INSTITUT FRESENIUS, ktorú má ako jediná firma vrámci celej Európy. Toto kolostrum pochádza od kravičiek chovaných v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Veľmi dôležitý je aj vek kravy, ktorej bolo mledzivo odobrané. Čím je krava staršia, teda čím viac teliatok porodila, tým kvalitnejšie mledzivo produkuje. 

Kolostrum niektorí odborníci považujú za prírodný zázrak, ktorý odporúčajú brať ľuďom, ktorí sa cítia unavení, oslabení či prepracovaní. Môžete po ňom siahnuť aj po liečbe antibiotikami či po závažnom operačnom zákroku. Je vhodné aj pre tehotné či dojčiace ženy a hlavne pre ľudí s akoukoľvek autoimunitnou chorobou.
Ak máte akýkoľvek zdravotný problém, nebojte sa mi napísať. Všetko spolu prekonzultujeme a pomôžem Vám ku zlepšeniu Vášho stavu. Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa o neho starať. Som tu pre Vás.

Vaša spokojnosť